انواع بارکد

                                   بارکد میله ای                                                     بارکد دو بعدی

                           

               untitled1

بارکدها به دلیل سرعت، دقت و فواید زیاد خود، بسیار پرکاربرد شده ‌ اند. با فراگیر شدن استفاده از بارکدها نیاز به ذخیره اطلاعات بیشتر در آن ها بیش از پیش احساس شد.

بنابراین تلاش ‌ های زیادی برای امکان افزایش ذخیره اطلاعات در بارکد انجام شد. راهکارهایی از قبیل افزایش تعداد ارقام بارکد و حتی قرار دادن چند بارکد در کنار یکدیگر (بارکدهای چندتایی) برای ذخیره هر چه بیشتر اطلاعات ارائه شد.

اما مشکل این ‌ جا بود که این راهکارها، مشکلاتی نظیر افزایش اندازه ، پیچیدگی در فرآیند خوانش و افزایش قیمت بارکد را در پی داشت و این موضوع از کاربری بارکد می ‌ کاست.

برای حل این مشکلات ایده ایجاد بارکدهای دوبعدی مورد توجه قرار گرفت. بارکدهای دوبعدی توانایی ذخیره ‌ سازی اطلاعات بیشتر در اندازه کوچک را دارند. انواع مختلفی از بارکدهای دوبعدی وجود دارد که از معروف ‌ ترین آنها می توان به QR Code ، PDF 147، Data Matrix و Maxi Code ‌ اشاره کرد.

بارکد دوبعدی (Qr Code):

بارکدهای دوبعدی برخلاف بارکدهای میله ای توانایی ذخیره ‌ سازی اطلاعات بیشتر در اندازه کوچک را دارند. انواع مختلفی از بارکدهای دوبعدی وجود دارد که از معروف ‌ ترین آنها می توان به QRCode  (Quick Response)، PDF 147، Data Matrix و MaxiCode ‌ اشاره کرد.

رپس (رمزینه پاسخ سریع) یا QR-Code یک رمزینه (بارکُد) دو بعدی با ساختار ماتریسی (صفر و یک) می باشد که دارای ظرفیت پذیرش حجم زیادی از اطلاعات متنی بوده و به منظور رمز گشایی آسان محتویات آن با سرعت زیاد طراحی شده است. این رمزینه ها دارای ساختار مربعی شکل است، که اطلاعات در آن به صورت نقطه های مربعی کوچک مشکی ایجاد می شود.

عبارت « Quick Response » به معنی پاسخ سریع است و در واقع اشاره به رمزگشایی سریعی دارد که کدهای آن فراهم می ‌ کنند. در حال حاضر این بارکدها متداول ترین نوع بارکد هستند و بیش ‌ تر گوشی‌ های موبایل نیز توانایی خواندن آن‌ ها را دارند.

Qrcode
Qrcode

 

کابردهای QR

امروزه برای این نوع بارکد گستره وسیعی از انواع کاربردها تعریف شده است. دلیل این استفاده گسترده هم چیزی نیست جز اطلاعات زیادی که QR کدها قادرند در خود دربر گرفته؛ می‌توانند حاوی نشانی وب، پیامک، اطلاعات تماس با فرمت کارت ویزیت، شماره تلفن، قیمت و مشخصات یک کالا به صورت همزمان، نشان گذاری مسیرها و نقاط درون شهری، کنترل تردد، لینک های مرتبط با خبر در روزنامه ‌ ها، اطلاعات مربوط به آثار تاریخی و فرهنگی، ارائه اطلاعات بیش‌ تر درباره تبلیغات یا هر نوع نوشته و داده‌ دیگری باشند. به کمک این نوع بارکد حتی می توان فعالیت هایی مثل اجرای یک لینک وب، باز کردن یک برنامه، یا حتی شماره‌ گرفتن را نیز به راحتی در اختیار مخاطب/مشتریان قرارداد.

دیدگاهتان را بنویسید